Deschidere AVNBC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Deschidere AVNBC

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Sam Mar 01, 2008 2:35 am

Un curs normal al acestui forum ar fi creearea unei asociatii. Idee atat de mult discutata.
Nu stiu daca exista asa ceva in tara.
Cred ca o masura de a face fata acelor care presteaza servici video NBC fara autorizatie si care nu raspund unui set de criterii minime ar fi, macar ca membrii acestei viitoare asociatii sa detina un certificat.
Acesta, prin ce reprezinta el si prin sigla sa faca parte din toata strategia de marketing al cameramanului/studioului.
Logo-ul insertat in brosuri, oferte de preturi, reclame, coperti, generice e.t.c. Clinetul este avizat ca Eu ca si cameraman fac parte din AVNBC, care are un standard de calitate si interese care ca finalitate vrea sa inbunatateasca toata masinaria asta de NBC, si ca orice posibila alternativa din partea clinetului de as-i gasi un cameraman care nu face parte din AVNBC nu aduce o garantie, si prin urmare de preferat evitata.

Cred eu ca, in condiitile in care de moment nu exista nici un suport material, se poate face. Evident ca eu nu o sa fac parte, dar cred ca membrii acestui forum pot sa i-a initiativa si in timp se pot face mai multe cum ar fi un raport trimestrial, reglementari interne de calitate, worshop. Nu orcine poate intra, trebuie sa se prezinte cu un portofoliu, test teoretic minim e.t.c.

Cine mai vine cu idei, macar ata se facem, ca poate se gaseste un grup care sa o puna in practica.

Gabriel Bordas
Admin

Data de inscriere : 20/02/2008
Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

mda

Mesaj  Zenus la data de Mar Mar 04, 2008 11:53 pm

nu stiu de ce privesc atatia acest topic si nu iti rapunde nimeni! si dau exemplul meu: ideea e geniala, dar suntem muritori de rand, nu avem experienta ta, sau tehnologia de care tu dispui!

Zenus

Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Deschidere AVNBC

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Mier Mar 05, 2008 12:06 am

Nu m-am explicat bine.
Asociatia este a celor care fac nunti botezuri samd. Eu nu am nici o legatura.
Nu stiu ce o sa fie de acest forum, dara in cazul in care se ajunge la un nr considerabili de mebri, din care peste 90 la suta sunt cameramani NBC, normal ar fi o asociatie. Cel putin un certificat si cu timpul o sa se faca mai mult.
Banuiesc ca o sa fie un consiliu, cev ain genul asta, se pot face concursuri video on line, dar oficiale, un workshop, in fine chesti normale, palpabile.
Dar ideea de a fi un cameraman NBC membru AVNBC cred ca pt anumiti clineti inseamna ceva, distinctia unui nivel si deci o garantie de calitate recunscuta national. Nus tiu pe cati o sa-i intereseze, si mai mult ca orice se poate da ca fiind mebru, si de aici eliberrea unui timbru cum au bauturile sau licentele windows + un certificat inramat.
Maruntaiele astea nu costa aproape nimic, dar e un inceput, este de ajuns 1 - 3 cameramani/studio din fiecare judet si o sa creasca interesul. Evident ca nu orcine poate intra, insa conditiile o sa fie in in functi de piata de servicii din romania, un gen de medie. Daca in satul Bucium inca se filmeaza cu VHS sau cu camere de 1/6 si cameramanul nu are nici o notiune technicca artistica o sa trebuiasca sa sea alinieze, sau sa fie constient ca clinetii in timp, o sa ceara aceasta calitat care e ceva normal, stadardul AVNBC.
Intre toti cameramani care se dedica serios cred ca pana la sfasitul anului se poate incepe ceva cu un grup de 10 - 20.

Gabriel Bordas
Admin

Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

e o idee...

Mesaj  Zenus la data de Mier Mar 05, 2008 12:41 am

daca asociatia va avea cameramani talentati in fiecare oras si fiecare ar promova in cartile de vizita siteul acestei asociatii, cred ca intr-un an va deveni un site cu monopol asupra celor mai frumoase nunti din romania! fiecare operator are blog, demouri etc!

Zenus

Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re:

Mesaj  Marian Stan la data de Sam Mar 15, 2008 3:05 pm

Foarte buna ideea. Eu sunt de acord deci...la treaba

Marian Stan

Data de inscriere : 03/03/2008
Varsta : 43
Localizare : Tulcea

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaridenunta.ro

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Sam Mar 15, 2008 9:58 pm

Acest forum in cativa ani va ajunge un "dictionar" sau mai bine zis un "manual" in materie de filmari NBC nu doar pentru cameramani cat si pentru restul lumii. Sau cel putin asa cred si sper ca va ajunge. Si ca orice "manual" trebuie sa aiba si autori legitimati...
Ceea ce ma tem este ca multi vor privi...si din pacate doar atat...Dar nu-i bai...
A doua chestie ar fi ca mesajele de pe acest forum se vor rari incepand cu luna Mai, cand va incepe "show-ul" Very Happy , si timpul nostru va fi destul de ocupat...dar sper ca in micile noastre pauze sa mai tragem cate-o fuga pe acest forum si sa ne mai relaxam cate putin...
Si inca o chestie pe care as dori-o in continuare pe acest forum...este sa gandim constructiv, fara invidii si rautati gratuite, si sa ne gandim ca este loc pentru toata lumea...Iar scopul nostru sa fie acela de a perfectiona aceasta "masinarie NBC".

Iar la faza cu concursurile video-online o sa fie o problema cu difuzarea materialelor video...Anul trecut am fost la un pas sa fiu dat in judecata de catre o mireasa care si-a vazut nunta la o prietena de-a ei. Eu ii dadusem materialul pentru a vedea ce fac in vederea semnarii unui contract si nu i-am cerut permisiunea doamnei...In fine, faze din astea. Acum mai nou in contract am adaugat o clauza prin care dupa nunta devin coproprietar al imaginilor filmate...numai ca multi imi taie aceasta clauza pentru ca nu sunt deacord...Sau imi zic ca daca eu vreau ca ei sa semneze..sa le fac reducere de 50%... Neutral Si tot asa....

In rest...bafta la toti cei care participa activ pe acest forum...si sper sa-l ducem cat mai departe si sa devina cat mai stufos. Wink

mihai

Data de inscriere : 21/02/2008
Varsta : 33

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaribacau.com

Sus In jos

Asociatie.

Mesaj  WASSA la data de Sam Mar 22, 2008 11:24 am

Sunt foarte deacord cu ideea propusa.Sunt din Iasi.Poate nu ma numnar printre cei mai buni dar ma chinui si incerc sa stimulez cat mai multa lume din orasul meu in privinta filmarilor la nunti.
Daca se gaseste pe undeva un web designer care sa puna la punct un site al asociatiei si cativa operatori eu zic ca se pune treaba pe roate.E deajuns sa dam drumul la treaba.De acolo se construieste aproape singur toata asociatia.Numai ca...o problema.Cine o sa fie oamenii de baa.Eu nu ma numar printre ei.Eu doar vreau sa fac parte si vreau sa fiu supus unui test.Daca trec ..e ok..daca nu o sa ma chinui pana cand ma ridic la nivelul cerintelor.
Eu sunt deacord ca odata cu promovarea firmei mele pe care o fac sa promove si aceasta asociatie.
Sunt sigur ca o sa ia amploare.

WASSA

Data de inscriere : 22/03/2008
Varsta : 34
Localizare : iasi

Vezi profilul utilizatorului http://www.dream-studio.ro

Sus In jos

Mesaj  dantan la data de Dum Ian 27, 2013 5:24 pm

o idee buna dar ... timpul si nevoia de bani , traim in romania si ne ocupa tot

dantan

Data de inscriere : 27/01/2013