Preturi Nunti 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Preturi Nunti 2008

Mesaj  mihai la data de Dum Feb 24, 2008 5:49 pm

Dupa cum am vazut pe unele site-uri de profil din Romania, preturile difera de la o zona la alta in functie de nivelul de trai al acesteia. Chiar daca ai aceasi aparatura si oferi aproximativ acelasi produs pretul pe care il ceri este influentat de acea zona. Ar fi interesant sa facem un top pe judete in functie de preturile care se percep la o nunta pentru filmare. Am sa fiu primul care am sa incep: in judetul Bacau preturile pentru o ora de filmare bruta cu o camera cat de cat mai profesionala incep de la 150-200 RON. Pentru un pachet cu montaj al imaginii se ia cam in jur de 750-1000 RON doar pentru filmare. De obicei se "garniseste" cu cate un pachet foto si se ajunge la un pret intre 1200-1500 RON. Daca mai sunt altii din Bacau pe acest forum ii rog sa ma completeze si sa ma corecteze daca e cazul. Respect! Wink

mihai

Data de inscriere : 21/02/2008
Varsta : 33

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaribacau.com

Sus In jos

Preturi Zalau

Mesaj  Bordas Bela la data de Dum Feb 24, 2008 6:58 pm

Salut,

Serviciile mele sunt intre 250 - 300E
Filmez cu HVX200 in HD1080p, dar si in DV
Durata aprox 3 - 4 ore.

Colegii mei au preturi asemanatoare, si se filmeaza in general pe miniDV, foarte putini au HDV dar nu trec de 300E

In pret e inclus montaj complet si DVD cu coperta.

Nu stiu la ce pret filmeaza cei care nu au atorizatie, de obicei mult mai mic, si calitatea e la fel. Clientii prefera aceste preturi.

Bordas Bela

Data de inscriere : 23/02/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

interesant!

Mesaj  Zenus la data de Dum Feb 24, 2008 7:39 pm

si cate carduri aveti la hvx pentru cele 3 ore de filmare?
There are currently a choice among 4GB and 8GB P2 cards. A 4GB card will record 4 minutes of the highest quality HDTV video, 10 minutes of 720p/25 frame video or up to 16 minutes of standard definition DVCPRO25 or consumer DV video.

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Sus In jos

Re: Preturi Nunti 2008

Mesaj  Bordas Bela la data de Dum Feb 24, 2008 7:55 pm

Filmez pe HDD FireStore

In ce priveste concurenta, de obicei filmeaza la 30E ora.

Problema ce-a mai mare cu preturile, e ca sunt cei care se ocupa cu muzica, si ofera si video, chema pe cineva ca si cameraman, le dau ceva bani putin, si cam asa se face in multe locuri, la fel cu fotografi.
Cameramani specializati si care traiesc numai din asta sunt foarte putin, ii numeri pe degete si noi trebuie sa luptam contra amatorilor si a tot felul de indivizi care pt a nu pierde afacerea ofera de toate la un pret mizerabil, si ce e mai rau e ca clientii incurajeaza asta. Din cauza asta nu se prea poata face investii serioase in video.

Prefer sa lucrez pt clienti pretentiosi, numai ca sunt destui de putini care vor calitate si sa nu se planga de cei 250E.

Bordas Bela

Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Lun Feb 25, 2008 1:47 am

Problema cea mare care e la mine in oras este ca sunt destui care filmeaza cu camere la 1000-1500 RON si fac si poze in acelasi timp si iau cate 250-300 de euro pe pachet, iar oamenii in nestiinta de cauza accepta aceste preturi gandindu-se ca altceva nu este. De aceea cred ca cel mai important este sa ne facem publicitate cat mai multa si sa ne facem "auzite" produsele...

mihai

Data de inscriere : 21/02/2008
Varsta : 33

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaribacau.com

Sus In jos

re:nunti 2008

Mesaj  iora la data de Lun Mar 03, 2008 5:07 pm

In zona mea DEJ- pachet video editat minim 3 ore filmat cu vx2100 sau pd170 600lei
pachet video editat 2 camere PD170 + VX2100 1000 lei editat, la cerere rezumat 45min-1h - 200lei
Gherla - pachet video editat minim 3 ore filmat cu vx2100 sau pd170 500lei
Pachet foto, fotograf separat, 300 poze din care 40 editate in gen DG Foto - 300lei puse pe 2 copii dvd.

iora

Data de inscriere : 03/03/2008
Varsta : 40
Localizare : DEJ CLUJ

Vezi profilul utilizatorului http://www.iorastudio.ro

Sus In jos

Tulcea

Mesaj  Marian Stan la data de Vin Mar 14, 2008 10:09 pm

Sa nu creada cineva ca la noi in Tulcea lucrurile stau altfel...Suntem cativa care cred eu tinem preturile pe fagasul cel bun sau aproape cel bun. Sa fie cam 6-7 cameramani. Preturile aici merg in jurul a 900-1000 de lei pt. o filmare standard de maxim 5 ore. Dar cum padure fara... nu exista mai sunt si din cei care filmeaza si cu 500-6oo de lei.mai fac si cateva poze cu compactu` si mai impusca 100 de lei. Eu cred ca majoritatea clientilor inca nu stiu cum trebuie sa-si aleaga un cameraman sau un fotograf pentru nunta. Ei trebuie invatati in primul rand. Eu ii invit in "modestul" meu birou si prima ,mea intrebare este "daca se grabesc sau nu" ca sa pot sa le explic cum trebuie sa procedeze pt. a-si angaja o echipa care sa la pastreze amintirile. Apoi trec la atac...foarte important este sa ai ce-i prezenta in acel moment nu este suficient sa-i arati un clip pe un calculator sau cateva fotografii si sa-i spui ca asa va arata nunta lui. Eventual daca ai fost prin toate restaurantele din oras arata-i o nunta in restaurantul in care isi va face clientul nunta. Asculta-l si pe El. Cere-i pareri...
Daca stii cum sa pui problema L-ai castigat. Atunci pretul conteaza dar nu atat de mult cum conta pana sa-ti calce pragul.
O alta problema importanta mai este si comunicarea cu clientul pe timpul desfasurarii evenimentului. Dar probabil despre asta voi scrie in alt topic ca deja sunt offtopic.
Si ca sa revin pe topic in mare preturile mele sunt urmatoarele:
Filmare -900 lei pentru toate contractele incheiate pana la 1 iunie 2008
-950 lei pentru toate contractele incheiate dupa 1 iunie 2008.
Fotografii de la 440 lei pe DVD pana la 900 cu album.(au fosta cazuri in care am incasat si 2000 lei pentru o singura nunta numai pentru fotografii dar asta este altceva.)

Marian Stan

Data de inscriere : 03/03/2008
Varsta : 43
Localizare : Tulcea

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaridenunta.ro

Sus In jos

Preturi Iasi.

Mesaj  WASSA la data de Dum Mar 23, 2008 3:19 pm

Da.La noi un cameraman bun pe cont propriu ia 1000 ron pe filmare si un montaj acolo.
Eu ca firma iau 750 ron pe filmare bruta + cateva montaje care de obicei le vrea omul ..si ajung la 1000 ron.deci tot pe acolo.
Pe foto pretrurile variaza.Colegul meu ia tot 750 ron si plus alte artificii ajunge la 1000 ron.Dar pe partea foto sunt mai multe categorii ..sunt care iau 2000 ron ..cei pe cont propriu si care sunt f buni.
Cei care cer mai putin de atat nu merita sa fie mentionati. Deci cam astea sunt preturile in Iasi.

WASSA

Data de inscriere : 22/03/2008
Varsta : 34
Localizare : iasi

Vezi profilul utilizatorului http://www.dream-studio.ro

Sus In jos

Pentru Alexandria, Teleorman

Mesaj  Cristian Ciulica la data de Mier Apr 30, 2008 9:58 am

Pretul pentru o oră: - de filmare brută = 150 ron
- filmare + montaj = 200 ron
- filmare +montaj + casetele cu filmarea brută = 220ron.
Foto: preturile variază de la 300 ron la 700 ron, in ce mă privește.

Problema este că aproape la fiecare nuntă există o rudă care are un aparat foto sau o cameră video și trebuie să te calci în picioare cu el/ei să -ți poți face treaba, unde mai pui că sunt miri care refuză să ia pe cinava competent să le imortalizeze nunta; vin după nunta cu casetele să le mai salvezi ceva. Își merita ”soarta”...

Cristian Ciulica

Data de inscriere : 28/04/2008

Sus In jos

Mesaj  bogdan19 la data de Joi Mai 15, 2008 4:32 am

Ca sa mai completam Iasul putin , la noi e 900 ron filmarea , in jur de 5 ore , 4 dvd-uri printate, montaj + editare. Filmarea se face pe VX.

bogdan19

Data de inscriere : 15/05/2008

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:42 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum