Sony HDR-FX1

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sony HDR-FX1

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Sam Feb 23, 2008 9:03 pm

Totul despre HDR-FX1

Gabriel Bordas
Admin

Data de inscriere : 20/02/2008
Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

impresii fx1

Mesaj  iora la data de Lun Mar 03, 2008 3:36 pm

dupa ce detineam un vx2100,cand am achitionat in graba un fx1 in 2005 am fost cam dezamagit de ce filma in SD, ca deh hdv era greu de editat atunci cu ce sistem aveam.Insa revazand filmari de atunci in HDV e ok in linii mari,insa astazi sunt camere mai sensibile ca aceasta oricum au trecut ceva ani de cand aparut pe piata.Am vandut FX-ul cu prima ocazie si am luat un PD170p si nu regret nici acum alegera facuta.De filmari in HDV la nunti nici nu s-a pus problema.

iora

Data de inscriere : 03/03/2008
Varsta : 40
Localizare : DEJ CLUJ

Vezi profilul utilizatorului http://www.iorastudio.ro

Sus In jos

Re: Sony HDR-FX1

Mesaj  Zenus la data de Sam Mar 22, 2008 8:34 pm

ei na, Gabriel, ce zici de aceasta situatie? a vandut fx1 pt pd 170...si tu ne pui sa cumparam camere hdv...

Zenus

Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Sam Mar 22, 2008 9:17 pm

Cred ca se da prea mare importanta la sensibilitatea minima de iluminare a unei camere, se exagereaza, de parca ar fi ce-l mai important lucru, cu atat mai mult cand la o nunta gasim o iluminare hi-key si mid-key si foarte putin low-key unde poate fi prevenit cu o iluminare complementara technica. Se uita, sau se neglijeaza alte caracteristici foarte importate ale unei camere.
In ziua de azi, sensibilitatea unui senzor nu mai prezinta un pericol, mai ales daca se face ceva pt a ajunge la acele valori minime de iluminare cerute de camera.
Nu uita, ca nu are importanta daca o camera costa 60.000E se foloseste iluminare complementare pt a face fata conditiilor extreme sau pt a modifica contrastul de iluminare.
Camcorderul cel mai sensibil nu inseamna ca este si cel mai bun, exceptie acele filmari unde predomina scene low-key si iposibilitatea de a preveni cu o iluminare suplimentara. In NBC nu este cazul.
Azi filmarile in DV nu-si gasesc nici o justificare, mai ales cand este vorba de diferente de 1 lux, unde nici macar nu sunt valori obiective.
Sensibilitaea se masoara cu alte valori si se refera la sensibiliate in ASA nu in lux, care este un termen de care se abuzeaza si complect imprecis, mai ales ca nu se precizeaza cum se ajunge la acele valori.
In mediile profesionale nu se foloseste acest termen.

Din contra, o conditie pt a cobori nivelul de zgomot din imagine, se micsoreaza intentionat electronic sensibilitatea pt ca in general un semnal la 0db este fortat. Prin urmare, majoritatea filmarilor profesionale se fac la -3db si nu la 0 db, filmari la peste 0 db sunt complect interzise.

Gabriel Bordas
Admin

Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 11:03 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus