PANASONIC HDC-SD9 (review)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PANASONIC HDC-SD9 (review)

Mesaj  xxxl la data de Lun Ian 26, 2009 10:50 pm

Am hotarat de curand ca este momentul sa-mi iau o camera video mai "serioasa" (totusi pana si Sony FX7 are limitarile ei si aceea ca nu o poti baga in buzunar!) si m-am oprit la Panasonic HDC-SD9,o camera foarte compacta care filmeaza FULL HD pe card tip SDHC, cu o greutate infima (cu tot cu acumulator cantareste vreo maxim 320 de grame) dar si aceasta greutate mica se plateste cu dezavantajul de a nu putea tine camera foarte nemiscata in timpul unei filmari cu zoom optic de 3 sau 4 x (ca sa nu mai vorbim de cel maxim de 10x).La prima impresie camera sta foarte bine in mainile de marime mica sau mijlocie butoanele fiind acolo unde ai vrea sa fie, manevrabilitatea fiind excelenta.LCD-ul de 2.7 toli este clar si luminos ,sub el pe corpul camerei aflandu-se un buton care va seta luminozitataea in trei trepte la care Panasonic i-a si gasit o denumire pompoasa gen "Power Saving Energy".Tot pe corpul camerei vom gasi butonul de "AUTO","MANUAL" si "FOCUS RAPID" in 3 trepte gen cele de pe camerele foto unde din nou cei cu maini gen "capace de WC" se vor uita neputincios la acest buton.Tot deasupra pe corpul camerei se afla cele cinci microfoane ,difuzorul si cu ocazia asta vom observa si lipsa oricarei talpi sau sine pentru accesorii,poate cerand prea mult de la o camera care se vrea a fi una din cele mai mici din clasa ei.La capitolul reglaje manuale putem ajusta diafragma si timpii de expunere cu un Joystick minuscul (enervant de minuscul) dar care isi face treaba.Tot cu acest "bat" se regleaza si focusul in trepte de plus sau minus dar datorita dimeniunilor mici si amplasarii prea in spate experienta reglarii focusului manual devine frustranta chiar daca pe LCD apare o lupa care ajuta la punerea clarului.Imaginea video se poate ajusta in functie de calitate de la un bitrate variabil de 17 Mb/s calitate maxima care chiar se cunoaste imaginea fiind excelenta si definind bine conceptul FULL HD, pana la un bitrate variabil de 7 Mb/s care este de evitat deorece poate induce artefacte vizuale pe imagine mai ales la miscari rapide.La caliatate maxima se poate inregistra pe un card de 8 Gb (de preferat clasa 6) o ora de material video FULL HD. Bineinteles ca totusi ca la majoritatea camerelor video digitale, in lumina scazuta, calitatea imaginii devine deranjant de slaba cu multe zgomote pe imagine asttfel incat daca vreti o camera video de interior va puteti indrepta catre ceva gen din gama Canon platind bineinteles o diferenta de pret destul de mare.Zoom-ul optic este de 10x reglabil cu viteza variabila care isi face treaba foarte bine ajutat si de stabilizatorul de imagine optic care poate fi cuplat sau decuplat foarte rapid din butoanele aflate pe corpul camerei.Ce este cu adevarat impresionant este sunetul care poate fi inregistrat in Dolby Digital pe 5 canale,la redarea printr-un TV de calitate si un amplituner imaginea si sunetul au recreat perfect senzatia de supermarket unde am facut niste probe cu acest aparat.La inchiderea camerei veti fi surprinsi sa auziti un zgomot de piesa in miscare care va v-a deruta placut zic eu,deoarece veti constata ca lentilele obiectivului vor fi protejate de un fel de obturator mecanic,ne-mai avand grija unui capac.Marea dezamagire vine din partea camerei foto care chiar si la lumina acceptabila induce pe imagine artefacte vizuale destul de deranjante.Per total din punctul meu de vedere ii acord camerei nota 8.5 din 10 declarandu-ma multumit de alegerea facuta la un pret de achizitie de 1821 de lei.
Pentru cei care au rabdare iata o mostra de imagine calitate maxima in fisier .mts care cel mai bine poate fi redat cu VLC PLayer.(depinde de calculator si de configuratia acestuia hard si soft).Prelucrarea pe calculator o fac cu programul ConvertX DVD care imi aduce fisierele .MTS la o calitate foarte buna pe un DVD normal si cu un sunet pe cinci canale.In cazul in care vreau si ceva editare video sau de sunet prefer de departe Vegas-ul de la Sony care este un program foarte complet.
- dimensiune fisier imagine 28194 KB

Cod:
http://rapidshare.com/files/186408358/PANASONIC_1.MTS

imagine foto luata in conditii de iluminare acceptabile (cer noros)

xxxl

Data de inscriere : 05/04/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum