custom presets la xh a1

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

custom presets la xh a1

Mesaj  Zenus la data de Joi Feb 21, 2008 1:50 pm

aceasta minunata camera are peste 20 de custom preseturi in care iti prinzi urechile! nu sunt ca la vx 5-6...! am incercat cateva de pe net si am fost ffff multumit de rezultatele unora dintre preseturi! daca imi mai poate recomanda cineva astfel de preseturi pentru vividizarea culorilor fara a deranja, low light presets sau cine look nu m-as supara!

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re-custom presets la xh a1

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Vin Feb 22, 2008 12:21 am

Catev sfaturi, tanad cont ca nu am lucar cu camera asta. Inainte trebuie sa te decizi ce intelegi prin imagini bune, de calitate, frumoase. Nu uita ca de la filmare la masterizare mai este un pas unde mai poti prelucra imaginea, si de ce plan o sa alegi depinde cum reglezi camera, adica pt ce.

Foloseste Cinema Gamma 2 pt ca sa ai o curva cat mai plana, deci mai multe nivele de tonalitati.
Sky detail
Manual High Knee la 92-95 la suta, cu asta controlezi varfurile de luminata, cum ar fi acele zone supraexpuse de pe rochia miresei. Sa nu lucrezi in modul automat knee ca il tine aproape 2 min paba se decide sin in plus merge pana la 100.
Stinge circuitul de detail
Nu folosii circuitul NR
Cu culorile punele cu iti place, in functie de scena. Nu iti recomand sa cresti saturatia pt ca si asa codecul HDV manjeste. Daca nu ai experienta mai bine lasa pt post-pro, si fa teste acasa, pana cand o sa fi pregatit ca altefl e riscant. Pt ca daca ai gresit nu mai poti recupera, doar sa acoperi defectul mai tarziu.
Lucreasa in mod progresiv desi nu e nativ si degradeaza un pic rezolutia pe verticala, dar e mai bine sa fcai acest proces in camera decat mai tarziu in post-pro

In progresiv sa ai grija la panoramice si alte miscari de aparat pt ca daca nu le faci la o viteza corecta o sa intervina fenomenul de jiter. Nu e un fenomen gasit in filmarile progresive, o sa le vezi in orice film.

Gabriel Bordas
Admin

Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

multumesc pt sfaturi!

Mesaj  Zenus la data de Vin Feb 22, 2008 12:42 am

o sa incerc sa iti respect sfaturile la prima filmare!dar de ce sa nu trag 50 interlaced? la 25f, care se spune ca e progresiv, din ce am inteles eu de pe net, imaginea nu este putin sacadata?iar la posibilitatile mele de post-productie/un program amarat de editare(pinnacle 11)nu stiu cum as putea imbunatati imaginea! tu vb in cunostinta de cauza, caci folosesti un soft pt capura, unul pentru editare si poate altul pentru randare, dar noi, muritorii de rand, cumparam 3in1, ca tot ne este draga reclama!
in concluzie, este buna filmarea cu 50i?

Zenus

Sus In jos

Re: custom presets la xh a1

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Vin Feb 22, 2008 1:22 am

Zenus a scris:o sa incerc sa iti respect sfaturile la prima filmare!dar de ce sa nu trag 50 interlaced? la 25f, care se spune ca e progresiv, din ce am inteles eu de pe net, imaginea nu este putin sacadata?iar la posibilitatile mele de post-productie/un program amarat de editare(pinnacle 11)nu stiu cum as putea imbunatati imaginea! tu vb in cunostinta de cauza, caci folosesti un soft pt capura, unul pentru editare si poate altul pentru randare, dar noi, muritorii de rand, cumparam 3in1, ca tot ne este draga reclama!
in concluzie, este buna filmarea cu 50i?

In 50i e bine, dar probeaza si in progresiv. Nu te lua dupa mitul imagine tremurata in progresiv, ca toate serialele americane, documentare si filme se fac asa in progresiv, diferenta e ca la executarea unui panoramic se aplica niste formule, trebuie sa fie o corelatie intre miscarea camerei si miscarea in cadru, cand gasesti viteza potrivita efectul dispare. La nunti ai nevoie de multa practica si duble. E mai bine sa opti in camera progresiv decat in softul tau de editare. Dara daca nu faci fata in progresiv, in 50i e mai sigur, dar o sa opti imagini mult prea video, cu tot pachetul de artefacte tipice in scanarae intretesuta, si pt nunti, e de preferat exact invers.

Mai jos ai ceva preset-uri. E doar un punct de plecare si o sa trebuiasca sa mai faci modificarii pana o sa fie pe gustul tau.

PRESET01.CPF "FACTORY"
PRESET02.CPF "AC PREF1"
PRESET03.CPF "AVG FILM" simulare efect film, de preferat in 24F / 25F.
PRESET04.CPF "5248FILM" simulare emulsie Kodak 5248, de preferat in 24F / 25F.
PRESET05.CPF "LOWLT12" pt scene lowkey 12db gain.
PRESET06.CPF "OPTICONT" latitudine optima, asemenator cu AC PREF1.
PRESET07.CPF "5296FILM" simulare emulsie Kodak 5296, de preferat in 24F / 25F.
PRESET08.CPF "TERRA1" textura moale, dar cu detalii in umbra fara sa fie prea moale.
PRESET09.CPF "TERRA2" este ca si TERRA1 dar cu o mai mare definitie.
PRESET10.CPF "DISJECTA" simulare a paletei cromatice din DVX100.
PRESET11.CPF "B&WJECTA" este B&W/AlbsiNegru cu detalii in umbra dar fara sa supraexpuna varfurile de luminata.
PRESET12.CPF "NOMAGENT" Elimina dominanta Magenta care apare din fabrica
PRESET01.CPF "FACTORY"
PRESET13.CPF "OUTSIDEN" o imagine neutra in scenele exterioare fara sa modifice varfurile de luminata.
PRESET14.CPF "OLEGWARM" o imagine cu tonuri calde, textura moale filmica si poate fi combinat cu Skin Detail: Middle.
PRESET15.CPF "DVXMATCH" simulare DVX100 la o temperatura a culori prestabilit la 3200K
PRESET16.CPF "EOSPHOTO" optimizat pt obiectivele foto 35mm Canon EOS
PRESET17.CPF "NATURALO" culori natuare pt scenele exterioare cu corectii ulterioare minime
PRESET18.CPF "PANALOOK" simuleaza DVX100

XH-CPF-20061204.xls
PRESET01.CPF
PRESET02.CPF
PRESET03.CPF
PRESET04.CPF
PRESET05.CPF
PRESET06.CPF
PRESET07.CPF
PRESET08.CPF
PRESET09.CPF
PRESET10.CPF
PRESET11.CPF
PRESET12.CPF
PRESET13.CPF
PRESET14.CPF
PRESET15.CPF
PRESET16.CPF
PRESET17.CPF
PRESET18.CPF

Gabriel Bordas
Admin

Sus In jos

multumesc!

Mesaj  Zenus la data de Vin Feb 22, 2008 11:11 am

imi voi seta aceste preseturi sa vad ce iese! cat despre interlaced, toate dvdplayerele am observat ca desțes imaginea, deci nu ar fi o problema majora!

Zenus

Sus In jos

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Vin Feb 22, 2008 11:28 am

Diferenta uriasa e ca conversia in progresiv pe care o face un DVD, TV, NLE sau convertor, se aplica asupra unui semnal video deja mult comprimat, in cazul tau MPEG2 4:2:0 la 8 bit. Daca faci progresiv in camera, se aplica pe semnal inainte de inainte de a ajunge la inregistrare, deci o calitate mai mare. Nu stiu la cati biti lucreaza DSP-ul de la camera ta.
Conversia la care tu te referi o poate face oricine in orice moment pe orice echipament, dar solutia ce-a mai usoara si rapida e de cele mai multe ori o greseala.

Gabriel Bordas
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:41 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus