Setari FX 7

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Setari FX 7

Mesaj  mihai la data de Joi Feb 21, 2008 1:21 pm

Salut! Detin de curand un Sony FX7 si as vrea sa discutam mai amanuntit despre setarile manuale ale acestei camere si cea mai buna metoda de captura pentru a scoate maximum din ea.

mihai

Data de inscriere : 21/02/2008
Varsta : 33

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaribacau.com

Sus In jos

ceva general...

Mesaj  Zenus la data de Vin Feb 22, 2008 12:54 am

eu folosesc la vx si v1(la servici) sharpnessul aproape la maxim, ca o caracteristica generala la lumina buna! stiu ca multi ma vor critica pt ca imaginea nu este atat de naturala si de fapt aplic un "truc ieftin", dar va spun eu ca "da bine"!de asemenea poti mari cu un nivel, chiar doua intensitatea culorii(asa fac eu/iar nu-i bine..)! la lumina slaba reduc f mult sharpnessul pentru a nu vedea detalii de "purici"! fx1 ar fi fost mai luminoasa decat 7 am observat..!presupun ca meniul la fx nu e atat de complex ca la v1 in ceea ce priveste custom preseturile, ci se aseamana cu pd/vx! a se asezona cu WB Shtift dupa caz, cald/rece in functie de ce efect vrei sa obtii!

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Setari FX 7

Mesaj  mihai la data de Vin Feb 22, 2008 5:57 pm

Zenus a scris:eu folosesc la vx si v1(la servici) sharpnessul aproape la maxim, ca o caracteristica generala la lumina buna! stiu ca multi ma vor critica pt ca imaginea nu este atat de naturala si de fapt aplic un "truc ieftin", dar va spun eu ca "da bine"!de asemenea poti mari cu un nivel, chiar doua intensitatea culorii(asa fac eu/iar nu-i bine..)! la lumina slaba reduc f mult sharpnessul pentru a nu vedea detalii de "purici"! fx1 ar fi fost mai luminoasa decat 7 am observat..!presupun ca meniul la fx nu e atat de complex ca la v1 in ceea ce priveste custom preseturile, ci se aseamana cu pd/vx! a se asezona cu WB Shtift dupa caz, cald/rece in functie de ce efect vrei sa obtii!

Sambata am o filmare si am sa incerc sa folosesc sfaturile tale sa vad ce iese. Oricum mercy mult si revin cu un mesaj sa-mi exprim parerea dupa filmare.

mihai

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Vin Feb 22, 2008 6:08 pm

Pentru Zenus: am observat din celalalt topic ca folosesti Pinnacle 11...la scrierea finala pe dvd care ar fi setarile cele mai bune pentru a scoate o calitate cat mai buna. Sau mai bine zis cu ce program as putea scoate o calitate mai buna a capturii pe care o fac? Am facut din Pinnacle captura HD, dar dupa renderizare a scazut destul de mult calitatea imaginii. Oricum a iesit mai bine decat daca as fi tras direct SD. Are acolo mai multe optiuni cum ar fi re-encode the entire movie si as vrea sa stiu daca ajuta la ceva setare asta...

mihai

Sus In jos

testeaza testeaza testeaza

Mesaj  Zenus la data de Sam Feb 23, 2008 1:31 pm

re-encode intregul film e recomandat doar daca ai probleme cu randarea si vrei sa elimini posibilitatea unor eventuale erori!nu iti mareste calitatea inregistrarii, ci iti prelungeste timpul de randare...!eu sunt inca in perioada de teste cu a1, tocmai de aceea nunta de peste o sapt(1martie)o filmez cu vx(de fapt, trimit pe altcineva..).
ca o caracteristica generala: cauta sa ai mereu "best quality for output"!acum, depinde si in ce format faci exportul si daca ai posibilitatea sa verifici/vizionezi materialul la adevara valoare! eu pana la vara sper sa iau un tv full HD si un ps3 pt a prezenta in acest format filmarile mele(pe blu-ray).pana atunci, daca am 2 evenimente intr-un weekend, cu a1 fac downconvert si minidvurile le pastrez.
tu in ce le dai export?poate te mai sfatuieste si Gabriel!

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Dum Feb 24, 2008 6:06 pm

Si eu folosesc aceeasi functie de downconvert de pe FX7 pentru ca alta solutie nu am momentan. De vazut materialul la adevarata sa valoare l-am vazut conectand camera la un Sony Bravia.
Am sa te rog sa continuam discutia pe topicul Editari, pentru a lasa acest topic doar pentru preseturi.

mihai

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Sam Apr 19, 2008 12:59 pm

[quote="mihai"]
Zenus a scris: la lumina slaba reduc f mult sharpnessul pentru a nu vedea detalii de "purici"!
Cat de mult reduci sharpnessul pentru a nu vedea acei "purici"?

mihai

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:41 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum