Fashion si cameraman

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Fashion si cameraman

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Sam Mar 15, 2008 12:50 am

Cred ca e un subiect care la prima vedere pare banal, dar e foarte important.
Cum se imbraca un cameraman, repercuteaza direct in filmare si imagine personala.
Eu am luat pe mine toate tipurile de imbracaminte, de la pantofi, la tricou, vesta gen terminator, camasa, costum, adidasi, aproape tot in afara de fusta mini si costumul lui Adam si Eva.

E de recomnadat sa aveti cel putin 2 genuri de vestimentatii, unul de teren si altul mai elegant dar nu gen om de afaceri sau sexapeal.

In cazul meu, nu as putea sa vin in costum la filmat, tot respectul pt actul oficial si poluare vizuala, dar tanad cont ca am pe umar 12 kile, un asisten cu accesori dupa el si un inginer de sunet, nu pot sa alerg, sa ma indoi cum imi place cu gandul, vai mi se sifoneaza pantalonii, oare imi sta bine cravata.

Gresit Embarassed

Bine, dar numai pt biserica si cununie civila, la alergaturi si in restaurant nu este deloc recomandat un costum sau americana Very Happy

Ceva mai detaliat.

Pt cameramani cu camcordere de format mic de mana.

Pt acte oficiale, cununie religioasa si civila: costum negru sau albastru marinaresc cu pantofi cu talpa sport vezi foto mai jos
Pt sala, numai in camasa, fara cravata, pantofi cu talpa sport
Pt steadycam, camasa neagra cu pantaloni negri si pantofi foarte comozi dar eleganti.

Ce nu trebuie facut.
Haine din materiale sintetice, zgomotoase cum ar fi gecile sport, fermuare si alte elemente de metal, pantofi de costum pt ca nu absoarbe vibratiile si fac zgomot in biserica. Haine prea largi sau prea stranse. Culori care atrag atentia cum ar fi rosu albastru verde, de preferat neutru, cel mai bine negru. Fara papioane sau vestimentatii prea stridente cum ar fi o americana crem cu pantaloni negri. Sa nu fiti mai eleganti ca nuntasii. Pantofii sa fie testati si nu noi, de preferat sa ii folositi numai la filmari, pt ca trebuie sa fie in acelasi timp eleganti dar si cu talpa sport si sa fie foarte bun si nu de la chineji.

Cateva trucuri
In vara, dupa ce ati filmat intrarea mirilor in restaurant schimbati-va camasa bineinteles dupa un mini dus si parfumat.
Pe teren de la casa mirilor pana la restaurant nu va luati geanta cu accesorii, mult mai bine o vesta cu accesoriile numai strict necesare in aceste momente, strans pe corp ca sa puteti alerga, sub vesta o camasa de textil si nu tricou, pulover.
Vesta sa nu fie de pescuit sau de la bisnitarul din piata ci o vesta special pt cameramani. Daca aveti o camasa eleganta, pantaloni si pantofi sport de culoare neagra si vesta o sa fie perfect, lumea o sa inteleaga situatia voastra.
In biserica, fara pantofi de lac si alte genuri ca pot face zgomot si nu absorb vibratiile. Peste camasa neagra va puneti o americana neagra. Camasa sa fie simpla si nu sexi sa se vada tot pieptul cu lantul de aur Razz
Daca folositi steadycam adios la americana in biserica.
Daca filmati intr-un sat, pe furtuna, foarte important niste cisme. La intrare in casa ii scoateti si inainte sa iesit va pregatiti pt razboiul cu noroiul si luati cismele sau ghete inalte. O sa fie foarte comic dar nu atat de mult cand o sa cadeti in noroi cu noua camera HDV atat de sexy.
In restaurant, numai in camasa, o sa fie mult mai comod de filmat. Daca transpirati mult, mai ales in vara, o camasa de schimb este obligatoriu. Imaginativa filmarile in picaj la dans si sa treceti pe langa invitati cu camasa transpirata.
Orice deodorant este bine venit dar sa nu gresiti si sa luati a nevestei ca o sa veti probleme mari. afro

Pantofi ce nu se potrivesc la filmari, dureri mari, miscari de aparat bruste si sacadate

Pantofi ideali combinatie sport/clasic, atentie la talpa si comoditate

Asa ceva in nici un caz

Ultima editare efectuata de catre Gabriel Bordas in Sam Mar 15, 2008 2:00 am, editata de 4 ori

Gabriel Bordas
Admin

Data de inscriere : 20/02/2008
Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

Re: Fashion si cameraman

Mesaj  Zenus la data de Sam Mar 15, 2008 1:44 am

cred ca o camasa cu blug si pantof sport negru e combinatia ideala! vezi cum se imbraca si cei de la still-motion.ca au si cravata! de 2 ori am filmat in costum! destul de incomoda haina pt plonjat, pantofii iti dau dureri de picioare purtati toata ziua, dar in rest esti mult mai apreciat!

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum