Premiul GOYA 2007 NBC

:: Link-uri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Premiul GOYA 2007 NBC

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Vin Mar 14, 2008 9:44 pm

Autor: Antonio Arévalo

Nu stiu daca sunteti la curent cu premiile GOYA, aici in spania sunt echivalentului Oscarului. Pe langa sectiunile tipice din industria cinematografica si TV exista si o sectiune dedicata pt reportaje video NBC, si juriul e format din profesionisti si nu NBC-sisti.
Din punctull meu de vedere asta este un reportaj de calitate care e perfect justificat ca si limbaj.

Stilul de filmare se numeste de observare, gen documentar. Pt cei care vor sa studieze genul asta, este o mostenire din fotografie si il gasiti la reportaje fotografice de observare, in care predomina o proiectie spre o reprezentare interioara, mistica si simbolistica a vietii...

http://www.puntdevista.com/index.asp?op=3c

Eu ma asteptam de la acest autor sa lucreze cu o camera mai buna, cineva cu referinta nationala. Dar e inca o dovada ca oricat de buna ar fi camera nu face tot, chiar nimic fara camerman.
Ce imi place ca tipul asta, si-a dat seama ca timpul lineal, sau mai binezis montajul lineal e plictisitor, banal, o prostie, pt miri nu asta conteaza. Ei stiu perfect cum a decurs totul si ei nu vor sa plateasca pe cineva ca sa filmeze uneveniment ci sa faca ceva cu tot materialul de acolo. Reconstituirea lineala se produce in mintea mirilor, prin recunoasterea bucatilor de imagini/sedvente dispersate aleatoriu in timp, dar in asa fel compuse/aranjate incat sa descrie altceva decat ce-a ce se vede imediat pe ecran. Un mare avantaj aici spre deosebire de romania, ca atat clientii cat si studiourile vor productii de 30- 50 min, nu de 3 ore. Vor o sinteza, a nu se confunda cu un rezumat de nunta. Dar in general toate sunt o specie de rezumate lineale, din lipsa de autori buni.

Gabriel Bordas
Admin

Data de inscriere : 20/02/2008
Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

:: Link-uri

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum