Femeie cameraman...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Femeie cameraman...

Mesaj  mihai la data de Mar Mar 11, 2008 1:23 am

Cum percepe lumea o femeie pe post de cameraman?

mihai

Data de inscriere : 21/02/2008
Varsta : 33

Vezi profilul utilizatorului http://www.filmaribacau.com

Sus In jos

Re: Femeie cameraman...

Mesaj  mihai la data de Mar Mar 11, 2008 1:33 am

Acum cateva luni, din lipsa de personal am trimis o prietena sa filmeze un botez la o ruda de-a mea fara pretentii prea mari (de aia mi-am asumat si riscul)...si am avut placuta surpriza de a observa ca aceasta femeie are un stil aparte de a filma...mult mai "feminin"...asa ca am decis sa continui cu ea..si am trimis-o si la o nunta, dar am intampinat niste probleme din punct de vedere al mentalitatii...la modul...barbati care ziceau.."da ce domn'le..ma filmeaza pe mine o "muiere" (vorba lu Zenus Very Happy) , "nu e firma serioasa daca au trimis o femeie sa filmeze"...si tot felul de replici deastea care au descurajat-o...cu toate ca in final a iesit ceva acceptabil...cu mult peste media cameramanilor barbati de la mine din oras...
Voi a-ti intalnit asa ceva in "drumurile" voastre...si daca da, care e parerea voastra despre "femeile cameraman"?

mihai

Sus In jos

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Mar Mar 11, 2008 1:40 am

Eu pot sa-ti afirm numai ce am vazut, desi nu-mi place sa generalizaz si sunt sigur ca sunt femei cameramani care sunt mai bune decat barbatii.
Daca am lua in calcul ca femile au simtul colorimetric mai dezovoltat, ituitie mai buna, sensibilitate si o memorie mult mai buna, sunt catevea avantaje din start in favoarea lor.
In realitate din experienta mea, nu stiu ce se intampla ca ce-a ce fac e sinonim cu o femeie care conduce o masina.
Chiar in urma cu 2 zile am vazut o reportera si o cameramana, foarte sexi amandoua, nu stiu daca aveau tocuri, dar una din ele arata ridicol cu trepiedul ala de 6 kile, si il dezmonta de parca ar fi fost un cort familiar, cu capul in jos, in nici un caz in 20 - 30 sec cum ar fi logic. Celalta se uita prin ocularul camerei un DVCAM de umar, nu stiu dar nu le vedeam in spatele camerei, in fata ca si reportere da.
Am vazut si femei cot la cot cu barbati cu camere de 8 kile luptand pt o locatie buna si pt un repoirtaj TV nu cred ca e nevoie un artist, de multe ori o femeie reporter-cameraman poate zmulge reportaje mai usor decat un barbat, si aici joaca un dublu rol, platesti una si ai doua.
La NBC, nu am cuvinte, i-mi este mila de miri. Va imaginati o femeie cu rochie si cu tocuri joase, sa alerge si sa filmeze si bine, poate exista, dar eu inca nu am vazut pe nimeni.
Sper sa ne poata contrazice in acest topic o cameramana, pt ca nu vreau sa raman cu impresia ca in acest domeniu, femeile inca o data nu prea isi au locul decat in anumite cazuri exceptionale si marginale.

Gabriel Bordas
Admin

Data de inscriere : 20/02/2008
Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

Mesaj  Zenus la data de Mar Mar 11, 2008 2:01 am

sa fim seriosi! muierea tot muiere ramane! cum sa filmeze o nunta? o fi avand simt estetic mai dezvoltat, dar nunta e un eveniment la care tre sa fugi mereu, sa fii pragmatic, nu e de joaca! se duce la sala femeia, are muschi la maini sa sustina timp indelungat o camera? am mai vazut eu una cu un vhs! era camera mai mare decat ea! si mai grea!
asa ca...nu sunt de acord cu femeile cameraman!
si...apropos, "muiere" nu e un termen peiorativ! vine din limba stramosilor nostri: mulier, mulieris(la genitiv)!

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Mar Mar 11, 2008 2:25 am

Pe mine doar ma amuza cum o zici..."muiere". Am un prieten plecat prin tari straine care folosea des acest termen si de fiecare data cand il folosesti imi "smulgi" cate un zambet si-mi trezesti amintiri... Very Happy . Iar la faza de greutate a camerei...eu am pus un HC7 in mana acelei femei...si tot a zis ca i-a amortit mana de cateva ori la biserica..asa ca la o camera mai grea cred ca se adeveresc vorbele tale cu "muschii"...In rest..vorba lui Gabriel...asteptam parerea unei doamne sa ne dea peste cap Very Happy

mihai

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:42 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum