relatiile dintre romani si unguri!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

relatiile dintre romani si unguri!

Mesaj  Zenus la data de Mar Mar 04, 2008 12:02 am

nu stiu daca acest topic va fi inchis si nici nu ma intereseaza! dar daca tot putem vb orice, si dat fiind faptul ca Adminul nostru este ungur/maghiar, ma gandeam sa vb despre relatiile dintre romani si unguri in tara noastra! sincer, nu stiu de ce sunt atat de incordate si udmr-ul vrea autonomia tinutului secuiesc din moment ce traiesc in tara noastra! adica...sa fim seriosi, ungurii s-au asezat in campia panonica cu mult dupa ce romanii boiereau in transilvania de azi! presupun ca teoria roesleriana e pe tot atat de perimata, pe cat este evotutionismul lui darwin!
oamenii sunt tot oameni indiferent carui popor ar apartine!de aceea as vrea sa dau doua exemple de tipologii si apoi sa adresez intrebarea conclusiva!
acum vreo 5 ani de zile am plecat intr-o excursie cu trenul mai multi prieteni!una dintre locatiile unde trebuia sa ajungem a fost "jack-ul romanesc"(parca asa se scrie), la vreo cateva zeci de km de sighisoara!dupa-amiaza am ajuns intr-un sat de unde ni s-a recomandat sa trecem peste 3 deluri nelocuite si apoi sa gasim o carare ce va duce la acea manastire! am mers aproape fara oprire timp de 8 ore fara a vedea o casa de om! deja se intunecase si fetele intrasera in panica! am mers in noape fara cea mai mica sansa de a gasi o carare, nici lanterna nu aveam! intr-un tarziu, la capatul puterilor, am intrezarit o luminita care presupuneam ca provine de la o casa! cu un ultim efort am ajuns acolo si am gasit cateva case de unguri, iar batrana la care zarisem lumina a fost suficient de amabila sa ne primeasca si sa ne ospateze! eram 20 de persoane, din care majoritatea erau fete! acea batrana saraca era unguroaica si abia vorbea limba romana! jumatate am fost cazati in casa ei, cealalta jumatate la o vecina, tot unguroaica! am incercat sa ii dam bani pentru bunatatea ei, insa nu i-a acceptat! am inteles ca sotul ei murise de curand si ne-a rugat a doua zi sa ii platim un acatist la sf litughie(desi nu era ortodoxa), dupa ce ne-a aratat drumul catre manastire!a fost unul dintre cele mai emotionante evenimente din viata noastra! omul isi poate manifesta valoarea sa de om, ca si creatura a lui Dumnezeu inzestrata cu ratiune si constiinta, indiferent de nationalitate, tara si conditii de viata!
un contraexemplu il constituie plecarile de ziua nationala a romaniei pe care le fac impreuna cu un grup de prieteni, in fiecare an,cu un mercedes vito condus de un om extraordinar, un preot patriot! intr-un an, trecand printr-un sat unguresc, geamul masinii noastre a fost spart de un bolovan aruncat dintr-o curte! din fericire nimeni nu a fost grav ranit! as vrea sa mai amintesc si de vanzatoarele de prin covasna, mie personal nu mi s-a intamplat, caci nici nu mai cumparam de la ele si le scuipam si in gura(iertati-mi expresia), care se prefac ca nu stiu limba romana cand le ceri un anumit produs!este normal sa se intample asa ceva? traim in romania, sau in ungaria? in america, unde sunt toate natiile, la magazine se vorbeste in limba celui care vinde produsul respectiv? nu degeaba au fost numiti ungurii bozgori...!
un model pentru noi, eu l-am apreciat f mult, cred ca il constituie Gabriel Bordas! desi nu e roman, din cate am inteles, se straduieste sa scrie in romana, uneori mult mai curat decat altii, si ne explica in limba noastra ceea ce el nu este dator nimanui sa explice! cateodata chiar nu inteleg de unde vine atata altruism! el nu este unul din ungurii atat de criticati de noi?
voi cum vedeti aceasta problema?

Zenus

Data de inscriere : 20/02/2008
Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: relatiile dintre romani si unguri!

Mesaj  Gabriel Bordas la data de Dum Mar 09, 2008 2:07 am

Oauuuu, sunt foarte surprins de ce am citit.
Daca ma intreaba cineva de unde sunt le spun ca sunt roman, si asta in spania se plateste, stim cu totii de ce.
Eu ma simt roman, dara fara nicio o exagerare, nu sunt patriot. Parintii mei sunt maghiari, dar vorbesc in romaneste in casa, iar eu de ungureste nu stiu aproape nimic si nici nu am intentiaa
Cred sincer ca cei care cred ca o parte din Romania le apartine, si refuza sa se integreze, au o gandire foarte limitata.
Mie nu-mi place deloc miscarile politice unguresti din romania si sper sa nu se inrautateasca lucrurile.
Ce nu inteleg de loc, si i-mi provoaca greata e ca in timp ce in UUEE a doua generatie de emigranti este considerat american, EU inca sunt considerat un ungur, desi sunt cateva generatii bune in spate care sunt cetateni romani.
O parte din aceasta afirmatie este justificata, pt. ca multi unguri nu vor sa se integreze, nu vor sa fie romani.
Dar, prin cercurile in care am trait, in Zalau si satele din inprejurimi, am intalnit familii de unguri cu scaun la cap, si relatia intre romani-unguri a fost foarte buna. Bancurile pe tema asta sunt geniale. Chiar si aici in Barcelona, la servici, colegii mei fac glume, nu inteleg de ce sunt vazut ca ungur. Nici macar nu am accent pt. ca am fost la scoli romanesti.
Mare pacat ca sunt nuclee de unguri cu capul patrat care pretind ceva, si minjesc imaginea ungurilor care nu vor nimic.
I-mi placeau acele relatii romani-unguri de la bloc Very Happy Insa uresc pe acei unguri, tarani prosti, care cred ca pamantul peste care calca le apartine. Sunt multe exemple in care o cultura a invadat o alta cultura timp de sute de ani, dar asta nu le da dreptul la nimic, singurul avantaj este schimbul cultural, in rest timp si vieti pierdute pt o iluzie infantila.
Eu am ceva probleme cu limba romana pt. ca sunt prea lenes sa invat si nu pt ca as vorbi ungureste, pt. ca in realitate cunosc numai cateva cuvinte, si intre spaniola si engleza...Mai ales ca am observat ca dupa 5 ani in ES am uitat si ce stiam. Pe zi, vorbesc romaneste numai cu colegii de la servici, si aici, vocabularul se reduce la nivelul unui copil de 7 ani, scriu prin forumuri si la tel cu parintii.
Implicatia me-a in NBC este generaya de o enorma melancolie si ne-satisfacere personala in univ. NBC
Vreau sa fac mai mult, dar de cele mai multe ori ma trezesc singur, sunt prea putini cei care vor sa faca ceva pt toata industria NBC si sa lase depoarte egoismul. Intre voi toti sunteti profesionisti si logic ar fi sa se creeze nuclee care sa alimenteze industria NBC-ului. Nu cred ca este cazul sa dam exemple din alte tari.
Ma simt un pic ne-asezat, pt. ca am deschis un astfel de forum, pt. ca eu nu mai fac nunti si nu locuiesc in Romania, si nici nu pot, de moment, sa ma implic la alt nivel, sa zicem legislativ. Ar fi frumos ca in scurt timp, cine sa o faca.
De-si, ideea de a avea acces rapid si comod la un spatiu, cum acest forum, ca la o biblioteca, complect gratuita si fara nici o pretentie alta decat informare si formare, macar atat putem sa facem si sunt multumit, in ciuda faptului ca nu e deajuns, si ca anumite bariere trebuie ridicate pt. ca sunt de mult depasite in ziua de azi.

Cu aceasta ocazia vreau sa multumuesc tuturor pt. colaborare, si sunt sigur ca ceva bun o sa aduca aceasta comunitate in industria NBC-ului din Romania.

Gabriel Bordas
Admin

Varsta : 37
Localizare : Barcelona

Vezi profilul utilizatorului http://www.flickr.com/photos/15944782@N06/

Sus In jos

mda

Mesaj  Zenus la data de Lun Mar 10, 2008 11:04 am

ma bucur sincer ca ai viziunea asta atat de matura si deschisa asupra lucrurilor!

Zenus

Localizare : Bucuresti/Buzau

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  dantan la data de Dum Ian 27, 2013 5:10 pm

si pe vremea comunismului si acum au fost o comunitate privilegiata, eu spun ca pe nedrept

dantan

Data de inscriere : 27/01/2013
Localizare : prahova, ploiesti, campina / tel: 0765467515 / www.emme.ro

Vezi profilul utilizatorului http://www.emme.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:42 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum